EquiBeam to dużo więcej niż kalkulator do obliczania belek

Home » Blog » Aktualności » EquiBeam to dużo więcej niż kalkulator do obliczania belek

Pierwszy wpis w zakresie aktualności MechaDevs mogę zacząć od: „UDAŁO SIĘ”!

Tak, po trzech latach od pewnej rozmowy (na niewielkim balkonie) pomiędzy obliczeniowcem-mechanikiem i programistą, związanej z pomysłem na ciekawą aplikację, po wielu godzinach nocnego siedzenia nad kodem i algorytmami do obliczeń analitycznych – powstała!

Pierwsza oficjalna wersja programu EquiBeam aplikacji do obliczeń belek i przekrojów poprzecznych. Nie jest to taka zwykła aplikacja, która wykorzystuje popularne w tym zakresie metody numeryczne, pokazuje tylko wyniki, ewentualnie ładne obrazki – takich znajdziecie wiele…

EquiBeam służy do nauki obliczeń belek. To aplikacja dla studentów i uczniów, którzy potrzebują narzędzia do ćwiczeń i przygotowywania się do kolokwiów i egzaminów.

Ktoś mógłby powiedzieć, że EquiBeam to taki kalkulator do belek – przecież można w nim policzyć dowolny układ. Jednak my stworzyliśmy aplikację, która przedstawia pełny tok rozwiązania, dokładnie tak, jak robi się to na zajęciach i ćwiczeniach.

Dzięki EquiBeam studenci uczą się jak:

  • dla dowolnej belki powinny być rozpisane równania równowagi,
  • za ich pomocą obliczyć wartości reakcji podporowych,
  • zapisać równania sił wewnętrznych,
  • obliczyć wartości sił wewnętrznych na podstawie równań,
  • narysować wykresy sił wewnętrznych (na podstawie równań, ale również odręcznie),
  • zapisać równania przemieszczeń,
  • rozwiązać zadania statycznie wyznaczalne i niewyznaczalne,
  • obliczenia wykonać za pomocą metod, których znajomość jest konieczna do zaliczenia egzaminu.

Kiedy kilka lat temu przedstawiałem ten pomysł swoim studentom, nigdy nie usłyszałem negatywnej opinii. Teraz kiedy EquiBeam istnieje, często słyszę, że to narzędzie, którego brakowało.

Wierzę, że dzięki EquiBeam mechanika i wytrzymałość materiałów staną się dla Was prostsze. Mam nawet na to już sporo dowodów: wielu studentów korzystających z wersji testowych aplikacji, dzięki możliwości ćwiczenia rozwiązywania belek i obliczania przekrojów zaliczyło swoje kolokwia na 5 😊.

Pozdrawiam i życzę Wam przyjemnego korzystania z aplikacji!

Pamiętajcie, że w razie pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji!

INNE WPISY W TEJ KATEGORII

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.