W poprzednim artykule przedstawiłem schemat postępowania związany z obliczeniami reakcji podporowych w przypadku belek prostych (ciągłych). Jeżeli go nie przeczytaliście, to zachęcam do nadrobienia materiału, a potem do obliczenia belek online w aplikacji EquiBeam.
Teraz pora na zagadnienie obliczeń belki przegubowej tj.
Obliczanie belki gerberowskiej
Obliczenia belek – oderwanie układu od więzów
Warunek statycznej wyznaczalności belki gerberowskiej
Obliczenia reakcji podporowych
Obliczanie belki Gerbera
Zajmiemy się obliczeniami belki przegubowej przedstawionej na poniższym schemacie statycznym:

Belki tego typu nazywane są belkami gerberowskimi (belkami Gerbera), ze względu na wystąpienie przegubu w punkcie B, umożliwiającego względny obrót dwóch części belki.
Lewa część belki podparta jest przez wspornik w punkcie A (utwierdzenie – odbierające 3 stopnie swobody). Prawa cześć belki podparta jest na podporze ruchomej.
Belka ta jest obciążona:
- momentem skupionym K=2qL2 po lewej stronie punktu B (pamiętajcie: nie da się przyłożyć momentu w przegubie, można tylko po jego jednej lub drugiej stronie),
- pionową siłą skupioną P1=qL w punkcie C oraz
- obciążeniem ciągłym o intensywności q pomiędzy punktami B i D.
Obliczenia belki – oderwanie układu od więzów
Podobnie jak w poprzednim przykładzie, pierwszym elementem obliczeń belek jest oderwanie układu od więzów: zastąpienie podpór poprzez ich reakcje podporowe.
Schemat belki z reakcjami:

Zauważcie, że w przypadku tego przykładu belka nie została rozbita na dwie części, a przegub zastąpiony reakcjami. Istnieje też druga metoda podejścia do obliczeń, którą zobaczycie w EquiBeam wybierając opcję obliczenia sił w przegubach.
Tak czy inaczej, w utwierdzeniu możemy zapisać 3 reakcje podporowe, ponieważ odbiera ono 3 stopnie swobody: na kierunku osi x (HA), osi y (VA) oraz obrót wokół osi z tworzący moment utwierdzenia (MA). W podporze ruchomej zapisujemy jedną reakcję na kierunku osi y (VD).
Z tego powodu w podporze stałej możemy zapisać dwie reakcje podporowe – na kierunku osi x (HB) i osi y (VB). Tak naprawdę w tej podporze występuje jedna siła, ale jej kierunek jest dowolny, uzależniony od obciążeń, więc rozkładamy ją na dwie składowe. W podporze ruchomej zapisujemy jedną reakcję na kierunku osi y (VD).
Warunek statycznej wyznaczalności belki gerberowskiej
Warunek statycznej wyznaczalności dla belek z przegubami można zapisać jako (gdyż każdy przegub p odbiera 2 względne stopnie swobody):
3t-r-2p=0
Warunek statycznej wyznaczalności układu:
3t-r-2p=0→3⋅2-4-2⋅1=0-ok!
Warunek statycznej wyznaczalności układu jest spełniony – belka MOŻE BYĆ statycznie wyznaczalna.
Wykonujemy analizę kinematyczną.
Nasza belka ma 6 stopni swobody, bo składa się z dwóch tarcz.
Wszystkie trzy stopnie swobody lewej części belki odbierane są poprzez utwierdzenie. Oznacza to, że lewa część od razu jest geometrycznie niezmienna.
Prawa strona belki połączona jest z lewą za pomocą przegubu, co oznacza odebranie jej dwa z trzech stopni swobody. Prawa strona w takiej sytuacji może swobodnie obracać się wokół punktu przegubu.
Obrót ten usuwany jest przez podporę ruchomą, której kierunek nie przechodzi przez punkt obrotu w przegubie. Finalnie, cała belka jest geometrycznie niezmienna i statycznie wyznaczalna.
Równania równowagi statycznej
Pozostaje nam zapisanie równań równowagi.
W przypadku belek gerberowskich, poza podstawowymi trzema równaniami równowagi, mamy do dyspozycji dodatkowe równania względem przegubu (∑ MiBl i ∑ MiBp). Jest to spowodowane tym, że przegub, umożliwiając swobodą rotację belki, nie przenosi momentu gnącego.
W efekcie, do określenia 4 niewiadomych reakcji mamy do dyspozycji aż 5 równań. Dzięki temu jedno z nich (najczęściej jest to równanie momentów dla całej belki) możemy pominąć i uprościć sobie obliczenia.
Zapiszmy równania globalne, zaczynając od sumy sił po osi x:
∑F_{ix} =H_A=0
Poza reakcją HA w belce nie występują siły poziome. Oznacza to, że wartość tej reakcji jest równa 0. Równanie sił po y:
∑F_{iy} =V_A-q⋅3L+qL+V_D=0 → V_A-2qL+V_D=0→(1)
Mamy tutaj dwie reakcje pionowe oraz składowe sił od obciążenia ciągłego q i siły skupionej P. Znaki w równaniu są oczywiście zależne od zwrotów sił względem przyjętego zwrotu osi y.

∑M_{iA }=M_A+2qL^2-q⋅3L⋅2.5L+qL⋅2L+V_D⋅4L=0 → M_A+4V_D L-3.5qL^2=0
W równaniu momentów względem punktu A też nie ma niespodzianek. Reakcje VA i HA nie występują (kierunki przechodzą przez punkt A) – mamy momenty skupione od reakcji (MA) i obciążenia (K), momenty od sił skupionych VD na odległości 4L i siły P na odległości 2L oraz moment od obciążenia ciągłego, gdzie odległość zastępczej siły skupionej od punktu A wynosi 2.5L.
Ostatnie równania do zapisania dotyczą danej strony przegubu. Tutaj wystarczy pamiętać, że zapisując równanie po stronie lewej całkowicie zapominamy o tym, co się dzieje po prawej stronie. I oczywiście odwrotnie, co obrazuje poniższy rysunek. Bazą (czy biegunem) momentu zostaje przegub:


∑M_{iBl} =M_A+2qL^2-V_A⋅L=0 →(2)
∑M_{iBp} =-q⋅3L⋅1.5L+qL⋅L+V_D⋅3L=0 → 3V_D L-3.5qL^2=0→(3)
Obliczenia reakcji podporowych
Finalnie, wykorzystując równania równowagi, obliczamy wartości niewiadomych podporowych:
- z równania (3) obliczymy reakcję VD,
- podstawiamy do równania (1) i obliczamy VA ,
- podstawiamy do równania (2) i obliczamy reakcję MA.
H_B=0,(3)→V_D=1 \frac{1}{6} qL,(1)→V_A=\frac{5}{6} qL,(2)→M_A=-1 \frac{1}{6} qL^2
W przypadku złożonych belek gerberowskich warto wykonać sprawdzenie, np. poprzez zapisanie równania momentów względem innego punktu układu i sprawdzenie czy moment odpowiednio się zeruje.
Jeśli tak, to reakcje zostały obliczone poprawnie. W tym przypadku możemy skorzystać z zapisanego dla całego układu równania momentów, które nie zostało wykorzystane do rozwiązania układu równań:
-1\frac{1}{6} qL^2+4⋅(1 \frac{1}{6} qL)⋅L-3.5qL^2=0-ok!
Tym zakończymy drugi przykład obliczeniowy.
Podsumowanie
Analiza kinematyczna, statyczna i obliczenia reakcji podporowych to pierwsze kroki w ocenie statycznej belek.
Przykłady omówione w artykułach pokazują, że zrozumienie podstawowych zasad statyki oraz poprawne zastosowanie równań równowagi umożliwiają szybkie i efektywne obliczanie reakcji nawet w złożonych układach.
Prześledźcie przedstawione rozwiązania. Policzcie swoje przykłady w aplikacji EquiBeam. Będziecie mieć solidną bazę, aby podejmować bardziej zaawansowane obliczenia belek.